KANJI - Lekce 1 - Složité začátky

13. června 2015 v 23:54 | Já |  Kanji
Kanji, tento pojem je při studiu japonštiny nejmíň oblíbený, jelikož se jedná o znakové písmo přejaté z činy. Číňané používají něco kolem 10 000 zanku, japonci si jich vzali něco kolem 2 500. Přesto si každý řekne, že zapamatovat si 2 500 znaků společně s jejich čtením je asi naprosto nemožné. Ano, skutečně to je složité, ale jakmile přijdete na systém tohoto znakového písma jde vám to téměř jak po másle. V tomto článku vám vysvětlim všechny zaludnosti, nepsaná pravidla tohoto písma. Samozřejmě vám doporučim jakými nejlepšími způsoby se toto písmo učit a jak se s ním poprat.

ČÁST 1 - ZAPAMATOVÁNÍ KANJI - JAK NA TO?

Určitě první otázka, která vás nápadne je jak si KANJI nejlépe zapamatovat. Odpověď je vcelku jednoduchá. Musíte si věřit, že to zvládnete žádné takové myšlenky typu: "Tyhle znaky si nezapamatuju" nebo "Jak si mám ty znaky zapamatovat i stim čtením to není možný" apod. je to zásadní chyba!
Kanji se vám bude (co se týče psaní) pamatovat dobře tím, že si znak který se učite zapíšete do nějakého sešitu s poznámky (pak i se všemi významy a čtením). Jakmile ho budete mít zapsaný zkuste si ten znak 3x opsat a pak ho zkuste napsat zpaměti.
Doporučuji se učit kanji alespoň 20znaku na týden. Můžete si zkusit nejdřív těch všech 20 znaků někam zapsat a pak je psát zpaměti. Pomáhá to. Dalším důležitým bodem je POŘADÍ TAHŮ. Někdo se asi zeptá k čemu to je. Je to k tomu aby jste si znak zapamatovali co nejlépe. Musíte to pořadí dodržovat furt jakmile budete znak opisovat 5x za sebou stejným pořadí tahů váš mozek si lépe zapamatuje jak znak vypadá. Navic to po vás pak půjde přečíst. Tím by jste měli vyřešený problém psaní a významu.

ČÁST 2 - ČTENÍ ZNAKŮ - JAK TO S TIM JE?

Kanji má oficiálně dvě čtení ON a KUN. Čtení znaku může být hned několik a to platí jak u KUN tak u ON.
On čtení je japonské čtení a kun čtení je sinojaponske čtení, jehož výslovnost se hodně vzdáleně podobá té čínské.
ON čtení použijeme jestliže znak stojí ve větě sám o sobě, nebo pokud se jedná o sloveso, zájmeno, nebo přídavné jméno.
KUN čtení použijeme jestliže znak jenve spojení s více znaky. Tedy pokud je ve slozenine. Některé složeniny se ovšem čtou jinak než jaké mají čtení y jedna se o výjimku a nezbývá vám nic než, že si tyto výjimky prostě zapamatujete. Občas se některé složeniny můžou číst (ON-KUN) nebo (KUN-ON) v tomto případě jsou to taky výjimky a taky se je musíte naučit jako basnicku. Další slozeniny se mohou číst i japonsky (ON), protože se jedná o věci, které lidi znali už před tisíci lety. Samozřejmě tak neplatí všude takže musí opět zapracovat vaše paměť.

To je asi všechno co bych vám v tomto článku řekl ke kanji. V příštím díle kanji se naučíme prvních 20 základních znaků kanji.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama